Download

View Options:

Show Everything
Hide Everything

May 10, 2021 at 6:00 PM - Regular Meeting of the Board of Education

Minutes
1. Call Meeting to Order
2. Roll Call
Discussion:  Meeting reconvened at the Chickasha High School Auditorium at 6:15pm.
Action(s):
Motion to adjourn and then reconvene at the Chickasha High School Auditorium due to room capacity. This motion, made by Laurie Allen and seconded by Cara Gerdes, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Absent
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
3. Pledge of Allegiance:
Lincoln Elementary
4. Recognitions:
Chicken Express Employees of the Month for May
  • Support: Stephanie Riley — Transportation
  • Support: Mark Crowder — Maintenance  
Chickasha Association of Support Employees was recognized by OEA, and won the 2021 Collective Bargaining Award.

2021 Academic All-Stater — Aubree Wright 

Activity Accomplishments:
Archery: Elementary Girls - Zoe Reyes - 1st, Elementary Boys - Hayden Raasch 3rd, Middle School Boys - Nolan Myrko - 1st, High School Team - CHS - 3rd, High School Girls - Trinity Badillo - 2nd
Baseball: Hosted bi-district games, have not selected All-state/All-conference yet
Boys Basketball: Xavier Copeland-McFadden Second Team all conference, Ma'lek Murphy Honorable mention.
Girls Basketball: Leighanne Eaton, Rylie Weber, Lexi Albright, Chloe Steelman- Conference Honorable mention.
Cheer: Cheer was a state qualifier in both Game-Day and Competition cheer for OSSAA- Jazmyn Murry was selected as a Region 5 -All-Region cheerleader.
Pom: Hanna Kennedy All-State Pom, as a team the pom finished runner-up for 2 dance performances at state.
Football: Kaden Stephenson was selected as a 4A All-star safety.
Girls Powerlifting: Ali Bordwine broke the record for bench press and placed 3rd at state, Chloe Johnson finished 5th at state.
Boys Powerlifting: Class 4A state Runner-up and regional champs, Ben Bowens state champion and lightweight outstanding lifter. He also broke 2 state records.
Boys Soccer: Dao Kai Lim made All-State.
Girls Soccer: Chloe Steelman and Lexi Albright made all-state, and made the playoffs.
Softball: All District Co-Defensive Player of the Year - Allyson Arthur, All District Catcher of the Year - Leighanne Eaton, All District Utility Player of the Year - Lexi Albright and Alli Bordwine
Swim: 12 state qualifiers Cayden Castrellon State qualifier in 200 Free Jennifer Veach State qualifier in 200 IM and 100 Free Avery Jones State qualifier in 500 Free and 100 Breaststroke Boys 200 Free Relay State Qualifiers: Cayden Castrellon Kaden Wallace Liam Crowl Brock Barr Dao Hong Lim Girls 200 Free Relay and the Girls 200 IM Relay State Qualifiers: Jennifer Veach Avery Jones Breanna Cason Abigail Hood.
Tennis: Jacie Ketchum and Olivia Dabney qualified for state in tennis. Boys have not had regionals yet.
Track: 7 State Qualifiers.
Wrestling: State Qualifiers-Eddie Wauahdooah - Aubrey Ryans - Bryce Dougherty - Caden McElroy.
Band: Individual Honors, Southwest All Region Honor Band-Jennifer Veach, Savannah Finck, Roseanna Medina, Ivey Bacon, Joseph Shaw, Aubree Wright, Coty Tarver, Zach Tarver, Clare Carver, Nathan Troub, Noah Taylor, Oklahoma All State Honor Band-Roseanna Medina, OSSAA District Solo and Ensemble Contest-Jennifer Veach-solo-Superior Rating, Roseanna Medina-Solo-Superior Rating, Ivey Bacon-Solo-Superior Rating, Savannah Fink-Solo-Superior Rating, Aubree Wright-Solo-Superior Rating, Mercedes Hill, Nevaeh King, Makalya Whitehead-Trumpet Trio- Superior Rating
OSSAA State Solo and Ensemble Contest- Jennifer Veach-Solo-Superior rating, Roseanna Medina-Solo-Superior Rating, Mercedes Hill, Nevaeh King, Makalya Whitehead-Trumpet Trio- Superior Rating, Ivey Bacon-Solo-Superior Rating, Savannah Fink-Solo-Excellent Rating, Aubree Wright-Solo-Excellent Rating.
AG: Group Awards- OSSAA District Concert Band Contest-Superior or 1 rating in concert and sight-reading contest, OSSAA State Concert band Contest-Excellent or 2 rating in concert and sight-reading contest. National Level: 2020 National 3-Star Chapter (Top 4% of the nation), 2020 National Beef Production Placement Proficiency Winner-Emma Victery. State Level: 2021 Oklahoma Association of Agricultural Educators- Ideas Unlimited Award Winner-Emily Schmidt, 2021 Oklahoma FFA Building Communities Chapter Winner, 2021 Oklahoma FFA Hunger Challenge Chapter Award Recipient, 2021 State Agricultural Star in Placement-Emma Victery, 2021 Agricultural Processing Proficiency Winner-Claire Carver, 2021 Third High Individual in the Land Judging Career Development Event- Clara Duncan, 2021- Top Ten Agriscience Speech- Clara Duncan, 2021- Southwest District 2nd Place Agriscience Speech- Clara Duncan, 2021- 7 Career Passport Recipients- Emma Victery, Claire Carer, Logan McKinney, Hesston Jarvis, AJ Scifres, Parker Lehman, Bailey White, 2021- 7 Oklahoma FFA State Degree Recipients- Emma Victery Claire Carver, Elizabeth Crumm, Logan McKinney, Bailey White, AJ Scifres, Hesston Jarvis, 2021- Oklahoma Youth Expo Scholarship Recipients- Emma Victery, Claire Carver, Career Development Event Accomplishments: Land Judging: 5th Overall Oklahoma FFA State Interscholastics, 3rd High Individual Oklahoma FFA State Interscholastics-Clara Duncan, High Team Overall Cameron University Interscholastics, High Team Overall Altus Interscholastics, 1st High Individual Altus Interscholastics- Clara Duncan, 2nd High Individual Altus Interscholastics-Rylie Weber, 2nd High Team Redlands Community College Interscholastics, 2nd High Team Connors State College Interscholastics, 2nd High Team Seminole State College Interscholastics. Meat Judging: High Team Overall Branson National Judging Contest, High Team Overall Murray State College Interscholastics, 5th Overall Team Redlands Community College Interscholastics, 8th High Team Overall Oklahoma FFA State Interscholastics, 6th High Individual Oklahoma FFA State Interscholastics-Emma Victery. Milk Quality and Products: 4th High Team Seminole State College Interscholastics, 3rd High Individual Seminole State College- Zachary Kopec, 3rd High Team NEO Interscholastics, 4th High Team Oklahoma FFA State Interscholastics State Qualifying Contest, 3rd Overall Team Oklahoma FFA Interscholastics. Agricultural Communications: 3rd High Team Branson National Invitational Online Contest, 4th High Team NEO Interscholastics, 5th High Individual-Logan McKinney, 8th Overall Oklahoma FFA State Interscholastics. Leadership Development Events: Public Speaking: Top 10 Oklahoma FFA State Speaking Contest Agriscience Prepared Public Speaking-Clara Duncan, 2nd High Individual Southwest District Speech Contest Agriscience Prepared Public Speaking- Clara Duncan (State Qualifier), High Individual Chickasha Regional Speech Contest Agriscience Prepare Public Speaking- Clara Duncan (District Qualifier), High Individual Chickasha Regional Speech Contest Extemporaneous Public Speaking-Emma Victery (District Qualifier), Top 10 Southwest District Speech Contest Extemporaneous Public Speaking-Emma Victery, 3rd High Individual Chickasha Regional Speech Contest Extemporaneous Public Speaking- Amanda Richardson. Livestock: 2020 Grady County Fall Fair Reserve Champion Market Hog- Brayden McMahan, 2020 Grady County Fall Fair Reserve Champion Market Steer- Emma Victery, 2020 EYO Reserve Champion Suffolk Ewe, 2020 Tulsa State Fair Sale of Champions Hog Qualifier- Brayden McMahan, 2020 Tulsa State Fair 8th in class Hampshire Wether- Claire Carver, 2020 Tulsa State Fair 3rd Overall Suffolk Ewe-Claire Carver, 2021 Grady County Jr Livestock Show Champion Suffolk Ewe- Claire Carver, 2021 Grady County Jr Livestock Show Reserve Champion York Barrow- AJ Scifres, 2021 Grady County Jr Livestock Show Reserve Champion Angus Steer- Emma Victery, 2021 Grady County Jr Livestock Show Premium Sale Qualifiers- Emma Victery, Amanda Richardson, Bailey White, Rylie Weber, Carson Caldwell, AJ Scifres, Joseph Victery, Kaleb Stephenson, Claire Carver, Hanna Downes, Emercyn Bates
 
5. Public Comment
Discussion:  1 public comment 
6. Discussion and vote to approve or not approve Agreement with LWPB, P.C.
Speaker(s):  Rick Croslin and Dan Turner
Action(s):
Motion to approve Agreement with LWPB, P.C. This motion, made by Christy Clift and seconded by Cara Gerdes, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
7. Discussion and vote to approve or not approve Agreement with Smith Roberts Baldischwiler, LLC (SRB)
Speaker(s):  Rick Croslin and Dan Turner
Action(s):
Motion to approve Agreement with Smith Roberts Baldischwiler, LLC (SRB). This motion, made by Christy Clift and seconded by Cara Gerdes, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
8. Discussion and vote to approve or not approve 2021-2022 Calendar (Revision for New Teacher Orientation)
Speaker(s):  Rick Croslin and Pam Ladyman
Action(s):
Motion to approve 2021-2022 Calendar (Revision for New Teacher Orientation). This motion, made by Christy Clift and seconded by Laurie Allen, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
9. Discussion and vote to approve or not approve Memorandum of Understanding - Vacation Leave
Speaker(s):  Rick Croslin
Action(s):
Motion to approve Memorandum of Understanding - Vacation Leave. This motion, made by Laurie Allen and seconded by Christy Clift, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
10. Discussion and vote to approve or not approve Premier|US Foods as the prime vendor distributor for school meals.
Speaker(s):  Dan Turner and Jennifer Stegman
Action(s):
Motion to approve Premier|US Foods as the prime vendor distributor for school meals. This motion, made by Christy Clift and seconded by Laurie Allen, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
11. Consent Agenda
Action(s):
Motion to approve Consent Agenda with the exception of item (j). Item (j) was pulled from consent agenda. This motion, made by Christy Clift and seconded by Cara Gerdes, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
11.a. Minutes of the April 12, 2021 regular meeting
11.b. Minute of the April 29, 2021 special meeting
11.c. Finance Report; 2020-2021
  1. General Fund Nos 460-480
  2. Building Fund Nos 67-68
  3. 2010 Bond #31 None
  4. 2021 Bond #32 3-7
  5. 2008 Bond #38 None
  6. Sinking Fund #41 None
  7. Gifts #81 3-7
  8. BJ Clack Nos.  None
  9. Athletic Fund Nos. 631-750
  10. Activity Fund Nos. 446-495
  11. Federal Program
11.d. Change Order   #5 
11.e. Annual Renewal of the Transition School-to-Work: Work Study Contract with Oklahoma Department of Rehabilitation
11.f. Annual Renewal of Service for EduSkills
11.g. Annual Renewal of contract with Visual Sense, Nikki Keck
11.h. Annual Renewal of Occupational Therapy Services Contract with Mary White, OTR/L
11.i. Annual Renewal for Physical Therapy Services, Carla Garling, RPT
11.j. Student Teaching Affiliation Agreement Between GCU and Chickasha Public Schools
11.k. Lease between the Chickasha Public Schools and Washita Valley Community Action Council Building #1
11.l. Lease between the Chickasha Public Schools and Washita Valley Community Action Council Building #2
11.m. Renewal of Employment Service Agreement with OSSBA and Chickasha Public Schools
11.n. Membership Renewal with OSSBA
11.o. Renewal of Service Agreement with Suddenlink 
11.p. Renewal of Jostens Agreement
11.q. POA - Lincoln Elementary
12. Proposed Executive Session to Discuss:
12.a. Employment, hiring, or resignation of individual salaried public officers or employees listed on Exhibit A. Executive Session Authority: Okla. Stat. Tit. 25, 307(B)(1). 
13. Motion and vote to convene or not convene into executive session.
Discussion:  Board entered into executive session at 7:53PM
Action(s):
Motion to convene into Executive Session. This motion, made by Christy Clift and seconded by Cara Gerdes, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
14. Acknowledge return to open session and executive session compliance statement
Discussion:  Board returned from executive session at 8:52PM
15. Motion and vote to approve or not approve the hiring of individuals listed on Exhibit A
Action(s):
Motion to approve the hiring of individuals listed on Exhibit A. With the correction of Roger Haney's title change from Bus Driver to Mechanic/Bus Driver. This motion, made by Christy Clift and seconded by Cara Gerdes, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
Motion to approve the hiring of individuals listed on Exhibit A. With the correction of Chris Albrecht from certified temporary hire to certified teacher rehire. This motion, made by Christy Clift and seconded by Cara Gerdes, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
16. Motion and vote to approve or not approve the transfer/reassignment/workday adjustment for the individuals listed on Exhibit A
Action(s):
Motion to approve the transfer/reassignment/workday adjustment for the individuals listed on Exhibit A. With the following corrections: Michele Castleberry, Susan Cerny, Mary Curtis, Jamie Evans, Regan Jantzen, and Brandon Willis change from "support" transfer/reassignment/workday adjustment to "certified" transfer/reassignment/workday adjustment. This motion, made by Laurie Allen and seconded by Christy Clift, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
17. Motion and vote to approve or not approve the resignations of individuals listed on Exhibit A
Action(s):
Motion to approve the resignations of individuals listed on Exhibit A. This motion, made by Cara Gerdes and seconded by Christy Clift, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
18. Motion and vote to approve or not approve the retirement of individuals listed on Exhibit A
Action(s):
Motion to approve the retirement of individuals listed on Exhibit A. This motion, made by Christy Clift and seconded by Cara Gerdes, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
19. New Business
Discussion:  No new business.
20. Superintendent’s Report
Discussion:  Superintendent gave his report.
21. Motion to Adjourn
Action(s):
Motion to adjourn at 8:59PM. This motion, made by Christy Clift and seconded by Laurie Allen, passed.
  • Zack McGill: Absent
  • Laurie Allen: Yea
  • Christy Clift: Yea
  • Cara Gerdes: Yea
  • Robyn Morse: Yea
No Action(s) have been added to this Agenda Item.
<< Back to the Public Page for Chickasha Public Schools